Uvoľnenia po korona kríze majú za následok zvýšený záujem o úvery na bývanie. Hneď ako sa začala ekonomika pomalým tempom zotavovať Slováci sa opreli do pôžičiek na bývanie. NBS však dlhodobo avizuje, že sa zadlžujeme najviac v Európe.
Jún znamenal v sektore hypoték oživenie. Po marci a apríly, kedy zažilo výrazné ochladenie. Objem celkovo poskytnutých úverov sa dostal až na číslo 40 miliárd eur. Úvery na bývanie sa zvýšili o necelých 10 percent. Ľudia, ktorí váhali s vlastným bývaním cez koronu sa v júni a júli osmelili a rozhodli sa čerpať pôžičky na bývanie.
Najmä mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť nemajú na výber veľa možností. Ak teda nie sú z tých šťastnejších, ktorí nehnuteľnosť zdedili. Ostáva buď kúpa vlastnej nehnuteľnosti (byt alebo dom) alebo podnájom nehnuteľnosti.
U Slovákov však podnájom nie je veľmi populárny a lákavý. Niet sa čo čudovať. Za podnájom si väčšinou zaplatíte sumu rovnú hypotéke a energiám. Preto ani nemajú motiváciu ísť do podnájmu. Podnájom je vhodnejší pre Ľudí, ktorí sa neplánujú v konkrétnej lokalite zdržať resp. usadiť. Forma podnájmu je zaujímavá aj pre ľudí, ktorým banka neuznala príjem zo zahraničia alebo z iného dôvodu neschválila žiadosť o hypotéku.
Ďalším problémom je nedostatok bytov. Výstavba nových bytových jednotiek je pomalá a kapacity nedostačujú dopytu.
Na druhú stranu klesol záujem o spotrebné úvery. Vyzerá to tak, že si Slováci odpustili pôžičky na materiálne nákupy napr. elektroniky, áut a dovoleniek. Pre zadĺženosť slovenských domácností to je dobrá správa.
Ako získať najlepšiu hypotéku
Krátka odpoveď je: porovnávaním. Ak chcete dostať výhodnú podmienku a preplatiť čo najmenej je ideálne navštíviť viacero bánk a porovnať ich ponuky. Začnite bankami, v ktorých už máte otvorené osobné účty alebo od nich využívate iné finančné produkty.
Ak nemáte chuť a čas behať po pobočkách bánk máte ďalšie možnosti. Buď navštívite finančného poradcu, ktorému vydokladujete príjem za posledný rok, zmluvu so zamestnávateľom, doklady totožnosti (občiansky preukaz) atď. Ten za Vás zistí najvýhodnejšie ponuky, ktoré Vám odprezentuje. Pozor však na dôležitú vec. Ako už správne tušíte, finančného poradcu motivujú provízie z konkrétnych bánk. Preto sa môžete dostať do situácie, že poradca sa bude u vás snažiť pretlačiť ponuku z banky, od ktorej dostane vyššiu províziu. Ďalším zádrheľom môže byť fakt, že finančný broker nemá uzavreté zmluvy resp. nespolupracuje so všetkými bankami a tak sa môžete pripraviť o výhodnú ponuku.
Ako teda ušetriť čas a dostať sa k všetkým ponukám a najmä k tým výhodným? Odpoveďou je hypokalkulačka. Je to online nástroj, ktorý na základe vstupných údajov porovná ponuky hypoték zo všetkých slovenských bánk a vytvorí zostavu zoradenú od najvýhodnejšej hypotekárnej ponuky po tu najmenej výhodnú. Jednoznačnou výhodou je rýchlosť a dostupnosť. Porovnanie nezaberie viac ako 10 minút vášho času. Navyše ponuky sú nezáväzné a ich vytvorenie je bezplatné. Vyklikať si ich môžete z pohodlia vašej izby. Stačí k tomu pripojenie na internet a mobilné smart zariadenie alebo PC.
Na čo si dať pozor pri hypotekárnych ponukách
Výška splátky je samozrejme veľmi dôležitý a podstatný parameter splácania hypotéky. Avšak zamerať by ste sa mali aj na iné parametre. Dôležité je LTV (loan to value) a vyjadruje koľko percent z ceny nehnuteľnosti vám banka požičia. Bežné LTV sa pohybuje od 70 do 80%. Myslite na to, že zvyšok ceny bytu alebo domu budete musieť vyplatiť buď z vlastných úspor alebo z iného úveru na dofinancovanie. Preto sa snažte vybrať ponuku s najvyšším LTV. Dostať 100% je však pre bežného smrteľníka nemožné, preto ak nemáte dostatok úspor skúste zájsť do prvej stavebnej sporiteľne alebo využiť existujúce stavebné sporenie, ktoré bude výhodnejšie ako obyčajný spotrebný úver.
Úrok hypotéky býva hlavným marketingovým ťahákom bánk. V televíznej reklame vás zaujme úrok napr. od 0,9% p.a. Realita však býva po návšteve pobočky iná. Podozrivo nízky úrok býva podmienený viacerými faktormi ako otvorenie osobného účtu, vytvorenie sporenia, uzavretie poistenia atď. K tomu, ako býva zvykom, rôzne poplatky za vedenie účtu, vytvorenie hypotéky a pod. A zrazu sme na úplne inej cifre. Preto sa používa pojem RPMN (ročná percentuálna miera nákladov), ktorá zahŕňa kompletné náklady spojené s hypotékou, nielen úrok.
Aj keď hypotéku je možné po určitom čase refinancovať, čiže preniesť do inej banky s výhodnejšími podmienkami, buďte pri jej výbere ostražitý a riadne si preštudujte všetky podmienky vrátane malých písmenok.