Pôžička bez dokladovania príjmu

Pôžička bez dokladovania príjmu

V minulosti patrili pôžičky bez dokladovania príjmu k najľahšie dostupným nebankovým úverom, ktoré boli primárne určené pre ľudí s nízkym alebo nestabilným druhom príjmu. V prípade, že by ste si chceli požičať bez doloženia príjmu dnes, viete si vybrať tak bankové, ako aj nebankové úvery. Ich charakter sa však za ten čas dosť zmenil.

Doložiť príjem nemusíte, ale musíte ho mať

Kým v minulosti boli ako pôžičky bez dokladovania príjmu označené úvery, kde ste nemuseli vôbec mať príjem, aby ste sa k peniazom dostali, teraz sa takýmto spôsobom označujú tie druhy pôžičiek, kde nie je nevyhnutné priamo dokladovať výšku príjmu.

Vzhľadom na sprísnenie legislatívy a podmienok však platí, že dnes si už v žiadnej banke alebo nebankovej spoločnosti s licenciou od centrálnej banky bez toho, aby ste nejaký príjem mali, nepožičiate. Banky aj nebankovky totiž majú povinnosť overiť, či budete môcť úver splácať, nemusia to ale už robiť na základe dokladov od žiadateľov.

Najčastejšie si overujú príjem na základe údajov zo Sociálnej poisťovne, ak ide o zamestnanca, alebo z daňového úradu či verejne dostupných databáz daňových informácií, pokiaľ je žiadateľom podnikateľ. Nezamestnaní si tak požičať nemôžu.

Nebankové pôžičky bez dokladovania príjmu

Základom ponuky úverov, ktoré získate aj bez priameho dokladovania výšky príjmu, sú nebankové pôžičky. Tu máte na výber krátkodobé aj dlhodobé úvery.

V prípade pôžičiek z nebankových spoločností sa zamerajte iba na tie, ktoré sú už dostatočne známe a overené, napríklad ako je Silverside alebo Cetelem. Naraziť môžete aj na mini pôžičky, ktoré sú ideálne vtedy, ak vám napríklad do výplaty chýba pár eur a zháňate rýchle peniaze bez toho, aby ste sa museli zaoberať nejakou administratívou.

Ponuka najžiadanejších nebankových pôžičiek zahŕňa:

  • mini pôžičky s vybavením cez SMS alebo internet, kde sa dá požičať rádovo zopár desiatok €, najviac do 350 až 500 €, splatnosť je pár týždňov
  • malé spotrebiteľské pôžičky v sume do 2 000 €, ktoré sú už riadnym splátkovým úverom s mesačným splácaním, doba splatnosti je do 2 rokov
  • väčšie spotrebiteľské úvery až do 20 000 €, ktoré môžete získať bezúčelovo, ale aj na kúpu auta, rekonštrukciu domácnosti či refinancovanie dlhov
  • pokiaľ ide o úročenie, najväčší úrok, prípadne aj úrok s poplatkami, čo je vyjadrené RPMN, majú mini pôžičky, najlepší zas riadne splátkové úvery

Bankové pôžičky bez dokladovania príjmu

Ak ide o úvery v banke, tu máte možnosť získať bez dokladovania príjmu prakticky každý druh splátkového aj iného úveru v tom prípade, ak ide o materskú banku, kde máte dlhšiu dobu účet a na tento účet vám pravidelne chodí príjem v dostatočnej výške.

V banke si môžete bez dokladovania príjmu požičať:

Povolené prečerpanie: Povolené prečerpanie k bežnému účtu, odborne nazývané kontokorentný úver, poskytuje možnosť ísť pri výbere alebo platbe zo svojho bežného účtu aj „do mínusu“. Môžete tak vyčerpať viac peňazí, ako tam máte, pričom ich vraciate flexibilne a podľa svojich možností. Takto sa dá získať úver od 300 až do 3 000 €.

Kreditnú kartu: Známym a pomerne často využívaným úverovým nástrojom je aj kreditná karta. V jej prípade ide o kartu, kde máte schválený limit a ten môžete flexibilne využívať na výbery aj nákupy, pričom čerpať môžete toľko, koľko potrebujete. Splácanie je flexibilné, ak stihnete celú vyčerpanú sumu vrátiť do istého termínu, je to bez úroku.

kreditná karta

Menšiu spotrebiteľskú pôžičku: Niektoré banky ponúkajú bez toho, aby ste museli presne dokladovať výšku príjmu, aj menšie spotrebiteľské úvery a pôžičky, rádovo do 1 000 až 2 000 €, minimálne od 350 až 500 €. Ide o úvery, ktoré sú určené na menšie výdavky v domácnosti či nečakané jednorazové výdavky a ich splatnosť je bežne do 4 rokov.

Väčší spotrebný úver: V prípade, že vám chodí na váš bežný účet v banke dostatočný príjem pravidelne, nemusíte ho dokladovať ani vtedy, ak si požičiate viac peňazí cez spotrebný úver. V tomto prípade môžete získať aj 20.000 € alebo viac a so splácaním aj na 7 či 8 rokov. Môže sa však stať, že banka bude po vás vyžadovať spoludlžníka či ručiteľa.

Pozerá sa aj na exekúcie a finančnú minulosť

To, že nemusíte dokladovať príjem, je jedna vec, no druhou sú ďalšie podmienky, ktoré sú spojené s vybavením a schválením úveru. Na tie už pozerá každý veriteľ.

V prvom rade ide o finančnú minulosť, čiže sa nahliada do registrov a zisťuje sa, aké úvery alebo pôžičky ste mali v minulosti, ako ste ich splácali, či ste boli v omeškaní alebo nie, či ste naopak pôžičku splatili predčasne a podobne. Rovnako tak sa pozerá na celkovú bonitu, čiže aj na to, aké máte pôžičky teraz a či ich zvládate včas a riadne splácať.

V druhom rade ide o exekúcie, ktoré sú už znakom vážnejších finančných problémov. Ak ste teraz v exekúcii, bez ohľadu na to, či viete alebo neviete dokladovať príjem, sa už k ďalšej pôžičke od riadne registrovanej nebankovky alebo banky nedostanete.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní pôžičky bez dokladovania príjmu

Hoci sú podmienky a najmä úročenie úverov bez dokladovania príjmu na rozdiel od minulosti už neporovnateľne lepšie, porovnanie jednotlivých pôžičiek má význam.

Na ľahkú váhu neberte predovšetkým tieto faktory:

  • koľko si potrebujete požičať a aký je úverový limit na pôžičku, v prípade tých menších nebankových úverov sledujte, koľko si budete môcť požičať na prvýkrát
  • aká bude doba splácania a aká môže byť, nakoľko práve splatnosť a počet splátok ovplyvnia popri výške úveru najviac to, aká bude mesačná splátka
  • aký je úrok za pôžičku, kde sú najvýhodnejšie bankové úvery, no najmä medzi nebankovými sú veľké rozdiely v konečnom preplatení úveru
  • či je možné predčasné splatenie alebo naopak predĺženie splácania, napríklad ak by ste nemali pred výplatou dosť peňazí, sledujte poplatky s tým spojené

Pôžička bez dokladovania príjmu v prípade nebankových úverov je nástroj, ktorý by ste mali využívať iba minimálne. Ak sa ho už rozhodnete použiť, venujte čas aj porovnaniu, na čo sú najlepšie online kalkulačky. Za pár minút sa dozviete aktuálne podmienky.